Sarcinile terminale absorb energia RF și a microundelor și sunt utilizate în mod obișnuit ca sarcini fictive pentru antene și emițătoare. De asemenea, sunt utilizate ca porturi de potrivire în multe dispozitive cu microunde multiport, cum ar fi cuploarele circulare și direcționale, pentru a face ca aceste porturi care nu sunt implicate în măsurare să fie terminate în impedanța lor caracteristică pentru a asigura o măsurare precisă.
Sarcinile terminale, numite și sarcini fictive, sunt dispozitive pasive de interconectare cu 1 port, care oferă o terminare rezistivă a puterii pentru a termina corect portul de ieșire al unui dispozitiv sau pentru a termina un capăt al unui cablu RF. Sarcinile terminale Telsto sunt caracterizate prin VSWR scăzut, capacitate mare de putere și stabilitate a performanței. Sunt utilizate pe scară largă pentru DMA/GMS/DCS/UMTS/WIFI/WIMAX etc.
| Material și placare | |
| Contact central | Alamă / Placare cu argint |
| Izolator | PTFE |
| Corp și conductor exterior | Alamă / aliaj placat cu trialiaj |
| Garnitură | Cauciuc siliconic |
| Caracteristici electrice | |
| Caracteristici Impedanță | 50 Ohm |
| Interval de frecvență | CC ~ 6 GHz |
| Umiditate de lucru | 0-90% |
| Pierdere de inserție | 0,08 @3GHz-6,0GHz |
| SWR | 1,1 la 3 GHz |
| Interval de temperatură ℃ | -35~125 |
Instrucțiuni de instalare pentru cablul superflexibil N sau 7/16 sau 4310 1/2″
Structura conectorului: (Fig. 1)
A. piuliță frontală
B. piuliță spate
C. garnitură

Dimensiunile de dezizolare sunt prezentate în diagrama (Fig. 2), trebuie acordată atenție la dezizolare:
1. Suprafața terminală a conductorului interior trebuie teșită.
2. Îndepărtați impuritățile precum crusta de cupru și bavurile de pe suprafața terminală a cablului.

Asamblarea piesei de etanșare: Înșurubați piesa de etanșare de-a lungul conductorului exterior al cablului, așa cum se arată în diagramă (Fig3).

Asamblarea piuliței din spate (Fig3).

Combinați piulița din față și din spate prin înșurubare, așa cum se arată în diagramă (Fig. (5))
1. Înainte de înșurubare, aplicați un strat de vaselină pe inelul O.
2. Mențineți piulița din spate și cablul nemișcate. Înșurubați corpul carcasei principale pe corpul carcasei din spate. Înșurubați corpul carcasei principale a corpului carcasei din spate folosind o cheie fixă. Asamblarea este finalizată.
