Tipul N este un tip de conector de putere mică spre medie cu cuplare cu șurub. Conectorii N sunt disponibili cu impedanța de 50 ohm și 75 ohm. Mecanismul de cuplare cu șurub oferă o conexiune robustă și fiabilă. Sunt disponibile tipuri de conectori pentru cabluri flexibile, conformabile, semirigide și ondulate. Pentru această serie se utilizează atât procese de sertizare, cât și prin clemă.
Caracteristica conectorului este fiabilitatea ridicată, performanța excelentă la vibrații, performanța mecanică și electrică excelentă etc. Aceștia sunt utilizați în conexiune cu cabluri coaxiale RF în instrumente radio, echipamente de comunicații, teste cu microunde și sisteme de lansare la sol în condiții de vibrații și vreme nefavorabilă. Prin utilizarea unui cablu semirigid sau semiflexibil, acest tip va obține un VSWR mai mic, iar frecvența poate ajunge până la 11 GHz.
| Produs | Descriere | Cod piesă |
| Tip 7/16 DIN | Conector DIN mamă pentru cablu RF flexibil de 1/2" | TEL-DINF.12-RFC |
| Conector DIN mamă pentru cablu RF super flexibil de 1/2" | TEL-DINF.12S-RFC | |
| Conector DIN mamă pentru cablu RF flexibil de 1-1/4" | TEL-DINF.114-RFC | |
| Conector DIN mamă pentru cablu RF flexibil de 1-5/8" | TEL-DINF.158-RFC | |
| Conector DIN mamă unghi drept pentru cablu RF flexibil de 1/2" | TEL-DINFA.12-RFC | |
| Conector DIN mamă unghi drept pentru cablu RF super flexibil de 1/2" | TEL-DINFA.12S-RFC | |
| Conector DIN mascul pentru cablu RF flexibil de 1/2" | TEL-DINM.12-RFC | |
| Conector DIN mascul pentru cablu RF super flexibil de 1/2" | TEL-DINM.12S-RFC | |
| Conector DIN mamă pentru cablu coaxial RF de 7/8" | TEL-DINF.78-RFC | |
| Conector DIN mascul pentru cablu coaxial RF de 7/8" | TEL-DINM.78-RFC | |
| Conector DIN mascul pentru cablu RF flexibil de 1-1/4" | TEL-DINM.114-RFC | |
| Tip N | Conector N mamă pentru cablu RF flexibil de 1/2" | TEL-NF.12-RFC |
| Conector N mamă pentru cablu RF super flexibil de 1/2" | TEL-NF.12S-RFC | |
| Conector unghiular mamă N pentru cablu RF flexibil de 1/2" | TEL-NFA.12-RFC | |
| Conector unghiular mamă N pentru cablu RF super flexibil de 1/2" | TEL-NFA.12S-RFC | |
| Conector N mascul pentru cablu RF flexibil de 1/2" | TEL-NM.12-RFC | |
| Conector N mascul pentru cablu RF super flexibil de 1/2" | TEL-NM.12S-RFC | |
| Conector N mascul unghiular pentru cablu RF flexibil de 1/2" | TEL-NMA.12-RFC | |
| Conector unghiular N mascul pentru cablu RF super flexibil de 1/2" | TEL-NMA.12S-RFC | |
| Tip 4.3-10 | Conector mamă 4.3-10 pentru cablu RF flexibil de 1/2" | TEL-4310F.12-RFC |
| Conector mamă 4.3-10 pentru cablu RF flexibil de 7/8" | TEL-4310F.78-RFC | |
| Conector mamă unghi drept 4.3-10 pentru cablu RF flexibil de 1/2" | TEL-4310FA.12-RFC | |
| Conector mamă unghi drept 4.3-10 pentru cablu RF super flexibil de 1/2" | TEL-4310FA.12S-RFC | |
| Conector mascul 4.3-10 pentru cablu RF flexibil de 1/2" | TEL-4310M.12-RFC | |
| Conector mascul 4.3-10 pentru cablu RF flexibil de 7/8" | TEL-4310M.78-RFC | |
| Conector unghiular mascul 4.3-10 pentru cablu RF flexibil de 1/2" | TEL-4310MA.12-RFC | |
| Conector mascul unghi drept 4.3-10 pentru cablu RF super flexibil de 1/2" | TEL-4310MA.12S-RFC |

Model:TEL-NM.12-RFC
Descriere
Conector N mascul pentru cablu coaxial flexibil de 1/2″
| Material și placare | |
| Contact central | Alamă / Placare cu argint |
| Izolator | PTFE |
| Corp și conductor exterior | Alamă / aliaj placat cu trialiaj |
| Garnitură | Cauciuc siliconic |
| Caracteristici electrice | |
| Caracteristici Impedanță | 50 Ohm |
| Interval de frecvență | CC ~ 3 GHz |
| Rezistența la izolație | ≥5000MΩ |
| Rezistență dielectrică | ≥2500 V rms |
| Rezistența de contact centrală | ≤1,0 mΩ |
| Rezistența de contact externă | ≤1,0 mΩ |
| Pierdere de inserție | ≤0,05dB la 3GHz |
| SWR | ≤1.12@3.0GHz |
| Interval de temperatură | -40~85℃ |
| PIM dBc (2×20W) | ≤-160 dBc (2×20W) |
| Impermeabil | IP67 |
Instrucțiuni de instalare pentru cablul superflexibil N sau 7/16 sau 4310 1/2″
Structura conectorului: (Fig. 1)
A. piuliță frontală
B. piuliță spate
C. garnitură

Dimensiunile de dezizolare sunt prezentate în diagrama (Fig. 2), trebuie acordată atenție la dezizolare:
1. Suprafața terminală a conductorului interior trebuie teșită.
2. Îndepărtați impuritățile precum crusta de cupru și bavurile de pe suprafața terminală a cablului.

Asamblarea piesei de etanșare: Înșurubați piesa de etanșare de-a lungul conductorului exterior al cablului, așa cum se arată în diagramă (Fig3).

Asamblarea piuliței din spate (Fig3).

Combinați piulița din față și din spate prin înșurubare, așa cum se arată în diagramă (Fig. (5))
1. Înainte de înșurubare, aplicați un strat de vaselină pe inelul O.
2. Mențineți piulița din spate și cablul nemișcate. Înșurubați corpul carcasei principale pe corpul carcasei din spate. Înșurubați corpul carcasei principale a corpului carcasei din spate folosind o cheie fixă. Asamblarea este finalizată.
